Pokud se vydáte do Albánie takzvanou chorvatskou cestou, může se vám stát, že vás v Bosně nebo Černé Hoře zastaví místní policie. Mně se to stává poměrně pravidelně, protože si o to vyloženě říkám. Totiž:

  • jezdím ve 100 % případů v noci, abych se vyhnul provozu, čekání na hranicích a taky abych ušetřil denní (= produktivní) čas,
  • mám na místní poměry docela pěkné auto,
  • občas se mi stane, že překročím povolenou rychlost. :-) 

Bohužel se někdy stává, že místní policie chce turistu na něčem nachytat a pak od něj vybrat pokutu, nebo spíš úplatek. Většinou to poznáte podle toho, že údajná pokuta se má platit na místě a je za přestupek, který není úplně jasně specifikovaný.

Dám příklad - jedete třeba po venkově v Bosně a zastaví vás policie. Policista se tváří přísně a chce doklady. Po prohlédnutí dokladů se vytasí s informací, že jste jeli moc rychle a pokuta bude 30 EUR.

Teď je dobré zpozornět - policista neříká, jak rychle jste jeli a má velmi rychle spočítané, kolik máte platit. V tuhle chvíli začínám využívat svůj způsob, jak se vyhnout úplatkům.

Life hack č.1: Chovejte se slušně, ale sebevědomě

Slušně, ale zároveň sebevědomě, začnu klást otázky:

  • Jak rychle jsem jel?
  • Kde přesně byl umístěný radar?
  • Můžu vidět fotku s rychlostí?

Tady se rychle pozná, jestli jsem přestupek opravdu spáchal, nebo ne. Pokud na otázky nedostanu odpověď, vím, že policista vaří z vody.

Následně policista většinou přechází do přátelské roviny. Třeba řekne, ať vystoupíte a jdete s ním k jeho autu. Neudá důvod a po vystoupení vám začne vysvětlovat, že teď hned vám nemůže ukázat fotku, ale že prostě máte “big problem“. On vám chce samozřejmě pomoci.

Normálně by totiž za váš přestupek byla pokuta 60 EUR, ale on se chce dohodnout a nedělat si navzájem problémy.

Life hack č.2: Nemám hotovost!

Tady přichází na řadu druhá taktika. Řeknu policistovi, že u sebe stejně nemám peníze. Tomu většinou nevěří a říká: „Máš drahý auto, tak musíš mít peníze!“

Na to kontruju mojí nejoblíbenější fintou a řeknu: „No já platím všechno kartou a hotovost nevozím. Ten důvod je jednoduchý - stalo se mi v Černé Hoře, že po mě chtěli policajti úplatek. A když nemám hotovost, tak není úplatek!“

Na to Bosňáci většinou reagují smíchem a říkají: „No jo, to víš, v Černý Hoře…“ a většinou mě pak nechají jet.

Samozřejmě stejně to funguje obráceně. Když mě zastaví v Černý Hoře, opět sehraju svoji taktiku, jen místo úplatku v Černý Hoře doplním úplatek v Bosně. Černohorský policista se zasměje, řekne: „No jo, Bosna, znáš to…“ a máme vyřešeno.

Life hack č.3: Mladá Boleslav

Pak přichází poslední část. Jak teda vybruslit z toho, že mě zastavili a nic na mě nemají? 

Tohle je asi nejzábavnější - většinou se dlouze podívají do pasu a řeknou: „Ty seš z Mladý Boleslavi?“ Když odpovím, že ano, řeknou: „Tam hrajete dobrý fotbal! Tak víš co? Já ti tu pokutu odpustím.“

Ač to zní neuvěřitelně, tak tuhle výmluvu jsem za svoje cestování slyšel minimálně třikrát.

Takže takhle já se vyhýbám úplatkům v Bosně a Černý Hoře.

Samozřejmě to nemusí fungovat 100% a rozhodně nedoporučuju, abyste překračovali povolenou rychlost…

Ale třeba si na můj postup někdy vzpomenete, ušetříte 30 EUR za úplatek a můžete je pak rozfofrovat u nás na e-shopu :-)